גישור עסקי

גישור עסקי

כאשר אנו עומדים בפני סכסוך, כגון מריבה עסקית הקשורה להפרת הסכם כלשהו, בין אם בין עובד למעביד וכלה בסכסוך בין שני בעלי עסק, חברה וכיו”ב. הרי, שבמקרים אלה, כמו בכל קונפליקט וסכסוך בין אנשים, אפשר לפתור את זה ברע ובמלחמות, אולם מאידך ניתן לנסות גישור עסקי המאפשר להגיע להסכמות בדרכי שלום. וכל זאת, באמצעות “בניית גשר” בין שני הצדדים, כך שיוכלו להיפגש באמצע ולדבר. כן, לעתים חוסר תקשורת בין הצדדים וחוסר הבנה בסיסית, של עמדת הצד השני, היא זו העומדת באיבו של סכסוך, עקוב מדם ממש.
לכן, מומלץ במקרה של סכסוך קל וחומר עסקי, לפנות למגשר מקצועי המבין בסכסוכים מן הסוג, המיוחד, הזה ויוכל לסיים את המשבר ולכבות את השריפה, תוך שמירת האינטרסים החיוניים של שני הצדדים ויוסבר. כאשר, מתרחש סכסוך פשוט בין שני חברי ילדות, למשל, שהקשר ביניהם חברתי נטו. הרי במידה ולא יגושר הפער, השניים עלולים ללכת כל אחד לדרכו, פחות או יותר, ולרוב הפסדם יהיה החברות שהינה יקרה, בעולמנו. אך, בזאת פחות או יותר יסתיים הדבר. 

במקרה שכזה, אין צורך לפנות אל מגשר מקצועי וכמובן, למותר לציין, שלא לבית המשפט. אולם כאשר עסקינן בשני שותפים למשל בחברה גדולה ומשגשגת. הרי, שהסיפור שונה לגמרי. בכדי לטפל בסכסוך שכזה, נדרשים מגשרים מקצוענים, שמחד מבינים במטריה העסקית ומצד שני, מבינים בסכסוכים בדגש על כאלה מהסוג העסקי ופתרונם. שכן, היה ולמשל בעידנה של כעס, יפנו הצדדים לבית המשפט, הרי שישנם הרבה יותר חסרונות לצעד זה, כשהחמור מכל לרוב הימשכות המשבר, כאשר ככל שעובר יותר זמן מפסידים הצדדים במספר מישורים גדול ומשמעותי ביותר.

לכן הפתרון גישור עסקי ועכשיו!
להלן נמנה מספר יתרונות, חשובים, המסבירים לא רק מדוע עדיף לנו לפנות לגישור ולא לבית המשפט. אלא כי, יש לפנות להליך של גישור לא בקרוב ולא מחר, אלא היום ועכשיו!
פתרון מהיר לסכסוך – אחד הפרמטרים המשמעותיים, בהליכה להליך גישור, הינו חיסכון בזמן והעובדה כי עקרונית מטבע הדברים הליך גישור, מסתיים במהירות רבה יותר, מאשר הליך בבית המשפט. נקודה זו הינה עקרונית ביותר, כפי שיפורט להלן, שכן ככל שהסכסוך נמשך ההפסדים והנזקים שצוברים שני הצדדים, לסכסוך העסקי, רק מתרבים, מתעצמים ומחמירים.
חיסכון בכסף – הנקודה הראשונה, אשר הולכת יד ביד עם בזבוז זמן, הינה בזבוז כסף. שכן, לא אך, שהנפשות המקצועיות הפועלות, ממשיכות, למשוך מכם, את שכר טרחתם. הרי, כידוע זמן שווה כסף ולכן, כאשר עסקינן בסכסוך ארוך טווח, משמעותית, ויקר בהרבה מהליך הגישור, ברור הדבר, כי הזמן פועל לרעת שני הצדדים.
סבל- באשר לנקודה זו, נציין משפט ידוע שאומר, ש”הזמן עובר מהר כשנהנים”. אך מה שקורה בהליך משפטי, לא רק שהזמן עובר לאט, שכן הסבל גדול יותר בקרב בבית המשפט, מאשר בהליך הגישור, הנעים יחסית. אלא כי, באמת הזמן עובר לאט, אף בשל העובדה, כי הוא מתמשך מאוד. זאת כמובן, בהנחה שבחרתם בבית המשפט, כברירת המחדל, לפתרון הסכסוך העסקי.
נזקים כלכליים ועסקיים – מטבע הדברים, ככל שסכסוך נמשך יותר זמן, במיוחד כאשר כל צד אוטם את אוזניו לדברי הצד השני ומושך, רק, לכיוון שלו. הרי, בסכסוך עסקי כמו במלחמה, ככל שזמן ההתכתשות גדל, לרוב הפערים בין הצדדים גדלים, עד שבחלוף זמן מה עלולים הצדדים להפוך לאויבים לצמיתות. כאשר מדובר בסכסוך עסקי, ההשלכות לנ”ל עלולות להיות מרחיקות לכת. כגון “לכלכוך” של צד אחד על רעהו, מה שיכול להביא לפגיעה בשמו הטוב של הצד המוכפש, במוניטין שלו. בנוסף הדבר עלול לגרור, עמו, עוד תביעות בבית המשפט והגעה לסכסוך, שיימשך שנים ארוכות, אם בשל הסכסוך המקורי ו/או עקב גרורותיו, שמי יודע כיצד הדבר יגמר.

תוקף של פסק דין להסכמות הצדדים
ולאלה מאתנו שמעט חשדנים, ובצדק אולי יש לומר, בדבר כוונות הצד השני, למלא את ההסכמות ביניהם, נאמר שגם לזאת יש פתרון. לאחר שהמגשר מצליח להביא את הצדדים להסכמות וזאת, לא בטרם ווידא כי נשמרו האינטרסים, החיוניים, של שני הצדדים. אזי, יכול המגשר, להעלות את ההסכמות, בין הצדדים, על הכתב ולהכין הסכם אותו יגיש לפני כבוד בית המשפט, לטובת הענקת, לו, תוקף של פסק דין של ממש. המשמעות של הדבר הינה, כי היה ואחד הצדדים, לאחר, שווידאו כי השניים מסכימים, באמת, על פרטי ההסכם. היה ואחד הצדדים “מתנדנד” ומתחיל לגלות סימנים של חרטה. הרי שהצד השני, יכול לגשת עם פסק הדין ולמסור אותו, לאכיפה, בהוצאה לפועל.
לכן, אם כל כך הרבה יתרונות לטובת הליך גישור עסקי, כולל יתרונות שניתן למנות מהמעט שישנם להליך בבית המשפט. וכמו כן כה מעט חסרונות, יחסית, להליך הגישור, אתם עדיין מתלבטים? צרו איתנו קשר עוד היום.