יתרונות הגישור הזוגי

גישור זוגי מהווה ללא ספק אופציה מועדפת לפתרון סכסוכים ופיוס, בין בני הזוג, במקרה שמסתייע הדבר בנסיבות העניין. או לחילופין, גישור זוגי מהווה אפשרות עדיפה, לניהול משבר גירושין בין בני זוג שהחליטו להיפרד. זאת כאשר, הפערים גדולים מכדי ליישבם אך, השניים מעוניינים לעבור את ההליך עם כמה שפחות כעסים, בהסכמה ודאגה לחשובים מכל, הם ילדיהם המשותפים.
כאן המקום לציין, כי אף מבחינתו של בית המשפט, ישנו אינטרס להפנות את הצדדים להליך גישור זוגי. וכמו כן, קיימת בידי השופטים הסמכות לעשות זאת, בהתאם לסעיף 79ג’ לחוק בתי המשפט. היתרון מבחינת בית המשפט הינו מובן וברור, קרי השופטים מעוניינים להפחית את העומס, העצום, המוטל על מערכת בתי המשפט בישראל ולחסוך בזמן שיפוט יקר. עם זאת, כבוד בית המשפט מוסמך להפנות את בעלי הדין להליך הגישור, לפי הסעיף הנ”ל וזאת, אך ורק במקום בו קיימת הסכמת שני הצדדים. ולכן, הליך הגישור אינו מתנהל, בשום אופן, בכפייה על מי מבני הזוג במקרה של הליך גישור גירושין לדוגמא.

כיצד מתנהל הליך גישור זוגי?

כחלק מהליך הגישור בין בני זוג, מגיעים השניים, למקום מושבם של המגשרים, אם במרכז גישור, או במקום אחר. ואזי מתיישבים הצדדים עם המגשר/ת באווירה חברית, רגועה ונעימה הרבה יותר בהשוואה, למשל, לחלופה האחרת, קרי בבית המשפט. המגשר, שהינו אדם שעבר קורס גישור ובד”כ עוסק מס’ שנים בתחום רלוונטי ונושק לתחום, כגון עו”ד לענייני משפחה וגירושין. אותו מגשר, מהווה גורם נוסף חיצוני וניטרלי, כאשר תפקידו לשקף לבני הזוג, שבקונפליקט, את תמונת המצב כפי שהינה. וכן, לסייע בידם להגיע להסכמה כזו, שלאחר מכן, תוכל לקבל את אישורו של בית המשפט. וזאת אם מדובר, בהסכם לגירושין או בהסכמות אחרות כמו במקרה של מחלוקת על ירושה שגורם לסכסוך בין יורשים.

יתרונות של גישור זוגי

ראשית, אחד מיתרונותיו הבולטים של הליך הגישור הזוגי, הינו הדאגה ופגיעה פחותה, לרוב, באופן משמעותי בילדיהם, המשותפים, של שני בני הזוג. זאת שכן, כמעט תמיד הנפגעים העיקריים בסכסוכי הורים, כגון בהליכי גירושין, הינם הילדים הקטינים. הפגיעה נוצרת לרוב, כאשר, כגון בניהול ההליכים בבית המשפט, כאשר כל צד מצויד בעו”ד משלו, המדובר במלחמה לכל דבר. אחת התופעות המכוערות, המוכרות והפוגעות ביותר בילדים המשותפים, של בני זוג מסוכסכים, הינה שימוש של אחד הצדדים, הנצים, בילדים כנגד הצד השני והכפשת ההורה השני בפניהם. עם זאת, בהליך גישור, נמנעת משני הצדדים אותה אווירה עכורה המאפיינת את בית המשפט, וכך כל צד באמצעות הידברות מביע את עמדתו, מוותר מעט וכך כולם מרוויחים.

עוד יתרונות משמעותיים להליך הגישור הזוגי:

צמצום תקופת הסכסוך –  מטבע הדברים, כאשר מנהלים סכסוך כגון זוגי בבית המשפט, הדבר עלול להימשך זמן רב. המשמעות של הדבר הינה, שזמן הסבל והריב מתמשך, מה שנותן את אותותיו על הצדדים הנלחמים ובעיקר, כאמור, על ילדיהם. כמו כן, כחלק אינטגרלי מהתמשכות ההליך המשפטי, מתבזבזים כספים רבים, יותר, לטובת ניהול ההליך. וזאת, כולל שכר טרחתם של עורכי הדין במקרים מסוימים, שלא נדבר על הפגיעה בעסק במקרה של מחלוקת בין שותפים עסקים לדוגמא.

יותר מדברים פחות רבים – אחד היתרונות המובנים בהליך, כגון גישור ולצורך העניין גישור זוגי, הינו עצם קיומה של תקשורת, בין בני הזוג. דבר זה מפחית מתח וריבים מיותרים. כל זאת קורה, עקב התנאים שנוצרים, כחלק מהאווירה הנוחה, בהליך הגישור. ואזי, כאשר כולם נינוחים הרבה יותר, ניתן להגיע בקלות רבה הרבה יותר, להבנה ולהסכמה ושוב מבלי להגיע למצב, כפי שקורה לא אחת בבתי המשפט, בו צד אחד “מנצח” והשני מפסיד.

חיסיון המידע – דבר נוסף שראוי לציין, בשבחו של הליך הגישור הזוגי, הינו החיסיון וסודיות להם מחויבים המגשרים, בכל הנוגע למידע שעולה מתוך הליך הגישור. כך, ניתן לקבל הליך אשר טומן בחובו פחות חסרונות, מאשר ניהול הסכסוך בבית המשפט. עם זאת, הליך הגישור הזוגי נהנה כאמור, מיתרון הסודיות ממנו עשויים ליהנות, גם המתדיינים בין כותלי בית המשפט לענייני  משפחה. אולם, היתרון הגדול ביותר, של נושא הסודיות בהליך הגישור, הינו כי גם אם וכאשר, שבים הצדדים לדיונים בבית המשפט. הרי שגם אז, המגשר המטפל בעניינם, מנוע מלטעון בדברם למול בית המשפט, או למסור ראיות מכל סוג שהוא, באותם דיונים בבית המשפט.

לסיכום, עיננו הרואות, כי בכל הנוגע להליך הגישור וכאן לצורך העניין גישור זוגי, הרי שיתרונותיו של הליך זה עולים מאות מונים על חסרונות השיטה. מה אף שכאמור, תמיד ניתן לחזור עם “דף חלק” ולהידיין בפני כבוד בית המשפט, עם הסכמה או בלעדיה. לכן, היה והנכם, למרבה הצער, שרויים בעיצומם של הליכי גירושין, או לפניהם. עצרו שנייה נשמו אוויר וזכרו, כי האדם מן הצד השני, זה שהיה פעם אהבת חייכם, הרי שהנכם עומדים לבלות עמו עוד תקופה, במקרה שישנם ילדים משותפים, כהוריהם של הצאצאים. והכי חשוב, טובת הילדים דורשת שהסכסוך ייפתר מהר בקלות וביעילות האפשריים, בכדי לחסוך בצלקות לכל המעורבים ובמיוחד והחשוב מכל שניתן יהא להמשיך הלאה בחייכם.

 
צמצום הסכסוך באמצעות גישור זוגי