אז למה לי גישור עכשיו?

הדרך המוכרת ביותר לקהל הרחב לפתור סכסוכים הקשורים לבני זוג בהליך גירושין למשל, מול מעסיק, בעל עסק נותן שירותים וכיו”ב, הינה להגיש תביעה בבית המשפט. עם זאת, דבר שלא כולם יודעים, כי אין מדובר בדרך המוצלחת בהכרח מכולן. אלא כי נהפוך הינו הדבר, באמצעות גישור בין הצדדים שנעשה בעזרת מגשר מקצועי, לא רק שניתן להגיע לתוצאות טובות יותר, אלא אף לנהל את ההליך בצורה יפה ומכבדת עם כמה שפחות נזקים נלווים.

כיצד הגענו למצב הזה?

רבים מאנשים שנקלעו לסכסוך אשר מצוי זה מכבר באיבו של ריב רווי יצרים, כעס ושנאה, לפעמים אפילו לא עוצרים לרגע ושואלים עצמם. האם המחלוקות ביננו כאלה גדולות? או שאולי השנאה מעוורת את עיננו? ובכלל, איך הגענו למצב הזה? והאם “מלחמת העולם” הזאת אליה נקלענו באמת הכרחית?
באשר לנ”ל, כדאי להכיר נתון חשוב הקובע, כי רובם המוחלט ממש של הסכסוכים נובע מכך שלא הסברנו לצד השני, כמו שצריך, את עמדתנו ומאידך, לא טרחנו להקשיב לטענות הצד השני. כיוון שכל כך כעוסים היינו. במילים אחרות, בגין חוסר בתקשורת תקינה עם הצד השני לסכסוך, הגענו למלחמת חורמה, בצד השני, של הכול או לא כלום. בהמשך לכך, מן הראוי לציין, כי גם במידה והצדק באמת ובתמים עמנו. הרי, שלא מובטח לנו, כי בהתאם לזאת תיקבע הכרעת כבוד בית המשפט. זאת שכן, כידוע העומס על בתי המשפט הינו אדיר ולפיכך, לא תמיד מספיק צד לסכסוך לשטוח כראוי את טענותיו. מה גם, כי הדיונים עלולים להיגרר תקופה ארוכה ואף שנים כאשר לבסוף יתכן והצד הצודק לשיטתו מפסיד. שכן, כבוד השופט סבר אחרת בעניינו. ובנוסף יצוין, כי אף הצד השני שהינו כבר חבול ממאורעות הסכסוך העקוב מדם, קצת קשה לו להרגיש כמנצח.
לכל אלה ובין יתר היתרונות המשמעותיים שבהליך הגישור, יש לציין את העובדה, כי צדדים אשר מסכימים לגשת לגישור עשויים לזכות בחזרה בדמי האגרה ששילמו. אותו תשלום בכדי לפתוח את הליך התביעה בבית המשפט.

יתרונות הגישור

האם הליך הגישור מתאים לי?

לכן, לאור היתרונות שצוינו לעיל, בשבחו של הליך הגישור, המהווים באמת את קליפת האגוז, של החיובי בהליך. וכן, בשל העובדה שממילא לרוב מנסה כבוד בית המשפט להפנות את הצדדים, לנסות ולמצות קודם את האפשרות לגישור. הרי, שהבחירה באופציה זו, הינה לרוב ברורה.
אם כן, לאחר שאנו מתחילים כבר להבין, כי הליך הגישור מהווה לא אחת אופציה עדיפה בהרבה מפנייה לבית המשפט. נשאלת השאלה, האם הסכסוך שבעניינו מתאים להידון בגישור?
עקרונית, כל סכסוך כמעט מתאים לטיפול באמצעות הליך הגישור. החל מתחום הצרכנות, דרך סכסוכי שכנים וכלה בגירושין, ירושה וכן סכסוכי עובד מעביד. עם זאת, ישנם סכסוכים אשר מטבע הדברים, לא נועדו להידיין במסגרת הליך הגישור. מקרים בהם ישנו צד אשר העוול שנעשה לו הינו קיצוני, או במקרים בהם הפער, שלא לומר, הכעסים והרגשות השליליים, בין הצדדים, הינם כה גדולים וחמורים, עד שלא ניתן לגשר על אותם פערים.

הפניית הצדדים לגישור בידי בית המשפט
עקרונית סעיף 79ג’ לחוק בתי המשפט, מעניק בידי השופט את הסמכות להפנות צדדים המוכנים לכך להליך של גישור. וכל זאת, כאשר הדבר אינו מפריע כלל לחזור ולדון בתיק בפני כבוד בית המשפט, היה והליך הגישור נכשל. זאת שכן, הליך הגישור כשלעצמו הינו חסוי ולא ניתן להשתמש במידע שעלה בגישור, כנגד אחד הצדדים במקרה של כישלון הגישור.
עם זאת, בתביעות אזרחיות, בתנאים מסוימים ובבתי משפט מסוימים חלה חובה לנסות קודם את הליך הגישור כשלב של קדם גישור. הדבר מכונה אף פגישת מהו”ת, על פי ראשי התיבות של, פגישת מידע הכרות ותיאום.
לסיכום, אם הנכם עדיין שואלים עצמכם למה לי גישור עכשיו? אזי לשאלתכם ישנן תשובות רבות בעלות משקל חיובי ומשמעותי ביותר.
מדוע גישור? בשל החיסכון הגדול בכסף בזמן וסבל.
מדוע גישור? שכן המדובר בהליך שמקשיבים לנו ושחרף העובדה שהינו נמשך תקופה קצרה, של שבועות במקום שנים. הרי כי, מתחשבים בדעותיי בשל שמתאפשר הדבר הרבה יותר בהליך הגישור. ובכלל לבלות שנים הלוך ושוב בבתי המשפט, גורם לתחושה עכורה ועדיף להידיין בתחושה נעימה ולסיים את הסכסוך באופן יעיל ונעים הרבה יותר.